decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !

AcasaAcasa  CalendarCalendar  PortalPortal  FAQFAQ  InregistrareInregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

Art & Hobby-Creativ

Tinker coloreaza lumea

Distribuiţi | 

Sa invatam impreuna decoupage Cap. II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Feb 13, 2013 6:35 am

Nu stiu daca e locul potrivit sa intreb, dar intreb.
Daca vreau sa decorez o cutie din lemn cu lac de crapare monocomponent, trebuie sa dau grund, acrilic 1, lac crapare, acrilic 2 si APOI servetelul pot sa-l aplic cu adeziv inclusiv unde sunt crapaturi?(asta in cazul fericit in care o sa am ceva crapaturi)
Sus In jos
miky
Admin
Admin

Data de inscriere : 31/12/2010
Varsta : 36
Localizare : Braila
feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Feb 13, 2013 7:41 am

exact asa faci, si crapaturile le vei avea daca nu revi cu pensula sau buretele de 2 ori in acelasi loc (ma refer aici la a 2 culoare acrilica).
iti sugerez sa nu diluezi acrilicul cand il aplici pt ca, cu cat e mai gros stratul de acrilic cu atat crapaturile sunt mai mari.

vezi prin forum ca este un tutorial pe care l-am facut eu refeitor la folosirea lacului de crapare monocomponent

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

My web  - OnyOneArt

Ateliere de decoupage  -  Ateliere decoupage
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Feb 13, 2013 9:13 am

Multumesc, Miky! Inca nu pot sa vad tutoriale, am inteles cat de cat teoria, sa vedem cum va fi practica.
Sus In jos
miky
Admin
Admin

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Feb 13, 2013 9:23 am

trebuie sa iti iasa, multa bafta.

My web  - OnyOneArt

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Joi Feb 28, 2013 5:56 am

Multumesc, Miky! Am obtinut crapaturi!!!!!!Am reusit sa fac si eu cateva casetute, o parte deja le-am vandut si n-am apucat sa le pozez, sper sa fiu mai harnica cu cele pe care le fac de data asta si le postez si aici sa imi spuneti parerea voastra.
Sus In jos
miky
Admin
Admin

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Vin Mar 01, 2013 8:12 am

hei ma bucur tale mult ca ti-au iesit bucurie
pacat ca nu ai facut poze eram curioasa, dar nu conteaza important este sa ai vanzari

My web  - OnyOneArt

Sus In jos
sunshine01
Nou in bransa
Nou in bransa

Data de inscriere : 17/10/2013
Varsta : 30
Localizare : bucuresti
feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Joi Oct 17, 2013 10:00 pm

Buna fetelor. Sunt incepatoare in decoupage, am facut decat doua cutiute.
Mi-am achizitionat un medium de crapare de la Pentart, si nu prea reusesc sa fac sa apara crapaturile, adica sunt niste crapaturi foarte fine.
Am aplicat mediumul peste vopseaua acrilica, am lasat sa se usuce aproape de tot, iar apoi am aplicat o vopsea acrilica mai inchisa. Unde am gresit?
Sus In jos
Lilic68
Nou in bransa
Nou in bransa

Data de inscriere : 11/08/2013
Varsta : 49
Localizare : Ploiesti
feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Dum Oct 20, 2013 3:31 am

Sa nu folosesti acrilice sidefate, perlate sau metalizate, ca nu ies crapaturile. Dupa ce ai aplicat mediumul lasi cam un sfert de ora, nu trebuie sa fie uscat perfect, trebuie sa il simti ca scartaie la deget.
Sus In jos
AdrianaDava
Nou in bransa
Nou in bransa

Data de inscriere : 17/11/2013
Varsta : 33
Localizare : Sebes
feminin

MesajSubiect: Un mic strigat de ajutor   Mier Noi 20, 2013 5:02 am

Buna seara,

dupa o prima incercare in ale decoupage-ului am dat de acest forum si am fost numai ochi de doua zile. Am sa atasez poze cu prima mea lucrare care bineinteles nu mi-a iesit si as vrea sa va cer ajutorul. Am folosit vopseaua de fond de la Pentart, apoi am aplicat culoarea crilica alb pentru ca nu mi se acoperea total cutia de lemn. Apoi am aplicat Decoupage Varnish & Glue de la Pentart urmand cu atasarea servetelului. La final am dat toata cutia cu acelas varnish & glue, intr-un singur strat. Dupa uscare mi-a ramas toata cutia lipicioasa, pana si capacul se lipeste de corpul cutiei, si pe alocuri unde a fost surplus de varnish mi s-a ingalbenit. Din cate am inteles eu se putea folosi si varnis-hul acesta ca si lac final. Ce e de facut? vineri merg la cluj sa imi fac provizii si as vrea sa stiu ce sa cumpar ca sa nu mai dau gres. Astept nerabdatoare parerile voastre :)
Sus In jos
rusuroxana
Admin
Admin

Data de inscriere : 16/05/2013
Varsta : 35
Localizare : Germania
feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 5:11 am

Adriana , am sters mesajul de la probleme tehnice ca nu are legatura cu tehnica :)
Nu inteleg ce este vopseaua de fond .Grund , cumva ? daca nu e grund , nu ai nevoie de ea . O cutie noua nouta eu o dau direct cu acrilic , dar fug de culoarea alb ca de .... In momentul in care lacuiesti sa te asiguri ca lacul este perfect intins si nu curge .Daca curge se formeaza pelicula galbuie ! Acum daca ai patit-o , poti smirgheluii dar nu iasa in totalitate ! Incearca pe viitor sa dai straturi subtiri de lac .
Intradevar se poate folosi lacul adeziv si ca si lac final , recomand totusi sa cumperi un lac final dedicat , ca si pret esti tot acolo !
Incearca sa smirgheluiesti cu un smirghel finut de tot . Nu o sa mai lipeasca !

Singurul mod de a realiza lucruri minunate , este sa iubesti ceea ce faci ! Steve Jobs

Decoupage ByRoxanaRusu
Magazin online materiale decoupage / Online shop decoupage materials
Sus In jos
http://www.decoupagebyroxanarusu.com
AdrianaDava
Nou in bransa
Nou in bransa

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 5:18 am

Multumesc pentru promptitudine si pentru indicatii. As mai avea o intrebare, daca se dau straturi succesive de lac si se smirgaluieste intre straturi, ultimul lucru pe care il fac e smirgaluitul sau stratul de lac? "Vopseaua de fond" am luat-o de pe net, practic scrie in ungureste pe cutie avand atasat un mic biletel in romana pe care scrie vopsea de fond.
Multumesc inca o data!
Sus In jos
rusuroxana
Admin
Admin

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 5:27 am

Ultimul strat este lacul fara smirgheluire ! Sincer nu stiu ce e vopseaua de fond , daca citeste Dora mesajul ne lamureste imediat , ea e cu pictura !

Singurul mod de a realiza lucruri minunate , este sa iubesti ceea ce faci ! Steve Jobs

Decoupage ByRoxanaRusu
Sus In jos
Crissy86
Intermediar creativ
Intermediar creativ

Data de inscriere : 03/01/2011
Varsta : 31
Localizare : BUCURESTI
feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 6:24 am

,,Vopseaua aia de fond,, nu poate fi altceva decât grund. Eu zic că la cutiile de lemn e absolut necesar grundul înainte de a aplica acrilicul pentru că are rolul de a uniformiza suprafața și nu mai absoarbe culoarea. Acum eu nu prea văd rostul de a pune grundul apoi de a da și cu acrilic alb. Și până la urmă de ce se smirgheluiește după ce s-a dat cu lac, ca să se ducă urmele de pensulă?? Eu am folosit până acum lac spray pentru mașini.
Sus In jos
AdrianaDava
Nou in bransa
Nou in bransa

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 7:15 am

bun, deci sa imi iau grund neaparat pentru cutiile de lemn? puteti sa ma sfatuiti de care anume? si daca are importanta daca e pentru decoupage sau daca e grund pentru lemn de la orice magazin de bricolaj
Sus In jos
Crissy86
Intermediar creativ
Intermediar creativ

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 7:53 am

Păi în poza postată de tine borcănelul din stânga e cu grund. Eu până acum am folosit doar grund universal de la Fondul Plastic, nu pot să-ți fac comparații, dar sincer nu cred că e vreo diferență între ele.
Sus In jos
AdrianaDava
Nou in bransa
Nou in bransa

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 7:55 am

ok, multumesc frumos :)
Sus In jos
gabpri
Moderator
Moderator

Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta : 62
Localizare : Iasi
feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 8:28 am

Si eu folosesc grund de pictura. Grundul ajuta la uniformizarea suprafetelor si opacizeaza lemnul si va absorbi mai putin acrilic. Se poate da direct cu acrilic daca folositi monocomponentul si primul strat este de culoare inchisa.
Smirgheluirea straturilor de lac se face in cazul in care se incearca uniformizarea unor lucrari la care s-au folosit in decorare hartie de orez sau hartie imprimata. Acestea sunt mai groase si se vede diferenta de nivel, dar in astfel de cazuri nu se foloseste adezivul, pentru asa ceva trebuie neaparat un lac final.

Gabriela
Sus In jos
AdrianaDava
Nou in bransa
Nou in bransa

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 9:00 am

multumesc frumos de ajutor :)
Sus In jos
rusuroxana
Admin
Admin

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 9:27 am

Eu nu dau cu grund cutiile noi din lemn doar daca am cutii mai vechi si trebuie reconditionate . Nu am facut eu multe cursuri dar la toate mi sa spus acelasi lucru , pe lemnul nou (crud) nu trebuie grund . Nu stiu daca intra mai mult acrilic sau nu si la pret sunt la fel deci nu fac mare afacere !

Decoupage ByRoxanaRusu
Sus In jos
Crissy86
Intermediar creativ
Intermediar creativ

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 9:37 am

Roxana, mie mi se pare ciudat că ți s-a zis să nu folosești grund pe lemnul nou pentru că el face și un fel de ,,priză,, între suport și culoare, altfel în timp există riscul să se scorojească vopseaua.
Sus In jos
rusuroxana
Admin
Admin

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 6:44 pm

Crissy , lemnul nou dat cu acrilic nu prea are cum sa se scorojeasca pentru ca pri,ul strat este aproape absorbit de lemn si nu formeaza o pelicula ca in cazul in care ai da pe lemnul invechit sau lacuit anterior. Eu lucrez des obiecte vechi gen tocatoare , placute din lemn vechi , am experimentat destul si am observat ce am scris mai sus .Chiar si dand cu grund in prealabil se formeaza o pelicula . Nu te contrazic , spun doar ce am observat singura .

Fetelor care mergeti la targuri cum ambalati produsele ? Mi-am facut frumusel fluturasi , carti de vizita si etichete de produs dar ieri mi-a picat fisa ca eu nu am pungulite sau plasute ! Mi-as dorii niste plasute simple din hartie natur pentru lucrurile mari dar ce fac cu cele micute ?
Voi cum faceti ?

Decoupage ByRoxanaRusu
Sus In jos
Rux
Vip
Vip

Data de inscriere : 01/06/2013
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 7:14 pm

Rox, mi se pare interesant site-ul asta. Au niste chestii dragute. Nu stiu daca e ceva destul de micut pentru ce vrei tu, dar poate iti faci o idee.
Sus In jos
rusuroxana
Admin
Admin

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 7:23 pm

Multumesc Rux ! imbratisare Eu stiu cam ce vreau eu , vreau niste plasute simple de hartie (aici se poarta foarte mult la cadouri) de care sa agat eticheta mea cu un snur rosu , nu vreau plastic si nu vreau colorate ! Problema este ca nimeni nu mi le livreaza maine sa apuc sa le si fac frumoase pentru targul de sambata si cautam solutii alternative pana la urmatorul targ . suparat 

Decoupage ByRoxanaRusu
Sus In jos
RamonaR
Nou in bransa
Nou in bransa

Data de inscriere : 23/10/2013
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 8:55 pm

Vopseaua de fond este grundul de la Pentart. Eu il folosesc si sunt multumita de el, se usuca repede si acopera bine, se si poate dilua un pic.
Sus In jos
Crissy86
Intermediar creativ
Intermediar creativ

feminin

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Mier Noi 20, 2013 9:13 pm

Roxana, din ce ai spus cu siguranță se consumă mai mult acrilic. Dar reușești să acoperi așa de bine cu acrilic încât să nu se vadă fibra lemnului prin șervețel?
Eu recunosc că nu am așa multă experiență, dar încerc să găsesc corelații între tehnicile pe care le-am studiat pentru meseria mea și decupaj.
Sus In jos

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   

Sus In jos

Sa invatam impreuna decoupage Cap. II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

+
Pagina 8 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: